Zbigniew Strzyżyński – 01.02.2019 r.

Urodzony w 1955 r. w Nałęczowie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Politechnikę Warszawską, Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Sławomira Mieleszki, studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą.
Nauczyciel w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie.
Komisarz Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. M. E. Andriollego.
Brał udział w ponad 200 wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zorganizował 18 wystaw indywidualnych. Laureat 13 nagród i 5 wyróżnień w konkursach ogólnopolskich. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Za działalność artystyczną uhonorowany Nagrodą Starosty Puławskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego. W swoim dorobku ma liczne realizacje rzeźbiarskie.

WSPÓŁODCZUWANIE FORMY II
Wychowałem się w świecie rzeźb ojca. Później ten świat również współtworzyłem. Wykonaliśmy wspólnie wiele rzeźb i pomników. Teraz kiedy już odszedł, kiedy porządkuję i opisuję jego twórczość, często myślę o nim i jego pracach.
Wspominam go i zbieram pozostałe po nim strzępy zapisów. Próbuję ocalić jak najwięcej z jego twórczości, nawet te najbardziej kruche rzeźbiarskie i rysunkowe szkice. Ale to mi nie wystarcza. Myśląc o tworzonej przez niego formie rzeźbiarskiej chcę dotrzeć do jej istoty, sedna. Nie wszystko jestem w stanie odebrać poprzez myśl, rozum, analizę. Zacząłem tworzyć obrazy wychodząc od form rzeźbiarskich ojca, również tych, które razem tworzyliśmy. Starałem się i nadal próbuję współodczuwać tę formę. Dotrzeć głębiej, szerzej tam gdzie już sama myśl i opis nie dociera. Po prostu być bliżej niego.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.