Weronika Raczyńska – 01.03.2019 r.

Weronika Raczyńska (urodzona w 1978 roku w Warszawie) – artystka malarka.

1997-2002 – studia w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na Wydziale Malarstwa, dyplom magistra sztuki w dziedzinie malarstwa w 2002 roku z wyróżnieniem.

2008-2010 – studia podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa, ukończone w 2010 roku.

15 indywidualnych wystaw malarstwa i ponad 100 wystaw zbiorowych w Polsce, a także we Francji, w Mołdawii, w Niemczech, w Rumunii, na Słowacji, w Szwajcarii, w Szwecji i we Włoszech.

2003 – nominacja do nagrody na IV Triennale Autoportretu im. Jacka Malczewskiego.

2016 – nominowana do nagrody na Ogólnopolskim Biennale Sztuki „44. Salon Zimowy”.

Obrazy Weroniki Raczyńskiej znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, a także między innymi na Filipinach, w Niemczech, w Nowej Zelandii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Szwajcarii, na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii oraz w kolekcji publicznej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Mieszka w Warszawie.

Tytuł wystawy „Malarstwo jest malarstwem jest malarstwem jest malarstwem” jest parafrazą wersu Gertrudy Stein „Róża jest różą jest różą jest różą”. Czy trzeba mówić, że malarstwo jest malarstwem? Tak. Czy trzeba było pisać, że róża jest różą? Przecież to oczywiste, ale nie do końca. Wybór obrazów na wystawie to malarstwo – czyli w moim rozumieniu gatunki od wieków w tej dziedzinie sztuki istniejące: kilka portretów, pejzaże (w tym weduty – na przykład obłażąca z tynku kamienica), kompozycje figuratywne, scena rodzajowa, czyli picie piwa przy barze. Łączy te obrazy pewna monochromatyczność, celowe ograniczenie gamy barwnej, tworzy się z tego pewien nastrój, w kilku przypadkach przełamany ostrzejszym kolorem.

Weronika Raczyńska

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.