Robert Sozoniuk – 13.12.2019 r.

Z wykształcenia informatyk, z zamiłowania fotograf. Mieszkam we wschodniej Polsce (woj. lubelskie, miasto Biała Podlaska). Zdjęcia, które tworzę nie ograniczają się do jednego miejsca, jednego miasta. Jestem ciągle na etapie poszukiwania innego punktu widzenia, staram się, aby zdjęcia były niebanalne, postrzegane nieco inaczej od większości.

STARY TESTAMENT
Księga Koheleta
Wszystko zależne jest od czasu, ostatecznie od Boga

3.1 Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem 2 Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, 3 czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, 4 czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, 5 czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, 6 czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, 7 czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia, 8 czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju.

Czym jest czas?

Płyną dnie i miesiące, zmieniają się daty. Mówimy, że upływa czas. Gdybyśmy jednak chcieli odpowiedzieć na pytanie, co to jest czas, odpowiedź byłaby bardzo trudna. Jaka jest definicja czasu? Jedni uważają, że czas to niematerialne continuum, które następuje według schematu: Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość, a wydarzenia, które miały miejsce są nieodwracalne, a wręcz także nieuniknione.
Gdyby każdy z nas zastanowił się w głębi siebie czym jest czas, czym dla nas samych jest czas i jaką definicję byśmy podali, to duża część z nas zwyczajnie nie potrafiłaby jednym prostym i konkretnym zdaniem określić zjawiska jakim jest upływanie czasu, czy sam czas. Osobiście, po krótkim zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że definicja czasu według mnie brzmiała by tak: Czas to jednostka, która pomaga nam określić chronologiczność wydarzeń. Możliwe, że wydaje się to być bezsensownym zdaniem, ale jeżeli zastanowić się nad nim chwilę możemy dojść do wniosku, że czas pomaga nam ustalić co wydarzyło się wcześniej, co później, co dzieje się aktualnie oraz możemy przewidzieć co wydarzy się w przyszłości (jak odległej).
Trudno sobie wyobrazić szczęśliwego człowieka, egzystującego w totalnym zamieszaniu. Życie i praca w chaosie może być irytująca – także dla innych osób. Nasze życie wiąże się z innymi – i musimy to uwzględniać.
Czas można odmierzać przez rytm dobowy (snu i świadomości), przez rytm pór roku, ale też przez rytm bicia serca – przeżywanych emocji. Tak jak ktoś określił, że „pejzaż to rzeki, łąki i lasy”, a nie kilometry na horyzoncie – podobnie jest z czasem. Nie jest liczony tylko zegarkiem.
Czas dzieli się na czas natury (np. miłość, dorastanie dziecka) i czas ludzki (np. skończyć projekt w terminie). W ten sposób można tworzyć listę spraw do załatwienia (np. zadzwonić w celu omówienia kwestii zawodowych, przejrzeć artykuły naukowe pomocne do pracy) lub listę spraw naprawdę ważnych (np. pobawić się z dzieckiem, wyjść na randkę z małżonkiem).
Jeśli ktoś chce ułożyć sobie dobre stosunki z ludźmi, potrzebuje o wiele więcej czasu.
Warto poświęcać czas dla tych, których kochamy i lubimy. Większość ludzi zwykle odpowiada, że najważniejsze dla nich są dzieci i rodzina. Z danych statystycznych wynika jednak, że rodzice na rozmowę i zabawę z dziećmi poświęcają wielokrotnie mniej czasu niż na oglądanie TV.
Szczerze proszę: Ile godzin w tygodniu spędziłeś ze swoimi dziećmi? Ile czasu zmarnowałeś, który mógłbyś przeznaczyć dla siebie i rodziny? Nie można cofnąć czasu, ale można naprawić popełniony błąd i odmienić swój los. Nie można zatrzymać czasu, ale można go nie tracić.
Na wszystko potrzeba czasu, ale musi być na to właściwy czas. Każda praca odbywa się w jakimś czasie i trwa przez jakiś czas. Chcielibyśmy zmienić życie i odnieść sukces już teraz, ale na to też potrzeba czasu.
Czas łączy w sobie dwie wartości: równość i wolność. Reszta zależy tylko od nas. Doba dla każdego ma 24 godziny. Jednak niektórzy mają jakby więcej czasu.
Prawda jest taka, że nigdy nie znajdzie się dość czasu, aby zrobić wszystko co jest do zrobienia, ale zawsze jest dość czasu, aby zrobić to co najważniejsze! Problemem jest więc marnowanie energii na działania, które mają niską efektywność.
Kiedy wstaje się wcześnie rano, to ma się wrażenie, że dzień jest dłuższy. Wstając późno ma się odczucie, iż ściga się uciekający czas. Zwykle ludzie zrywają się z łóżka i pędzą spóźnieni, zaspani (i bez nastroju), bo dzień wcześniej siedzieli do późna przed telewizorem lub komputerem.
Zdanie „nie mam czasu” stało się codziennym powiedzeniem. Czasu nie można nie mieć. Czas to kwestia priorytetu. Zawsze mamy czas, pytanie tylko na co: czy na narzekanie, czy na działanie. Ludzie znajdą czas na dymka (jeśli palą) lub na marudzenie jak to są zajęci. Mówiąc „nie mam czasu”, mówi się tak naprawdę: „nie mam czasu akurat na to”!!!…

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.