10. Marcin Idźkowski

Marcin Idźkowski (Białystok)
Socjolog z wykształcenia, z zawodu fotograf i filmowiec z wieloletnim doświadczeniem, laureat licznych polskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Animator kultury specjalizujący się w warsztatach fotograficznych z wykorzystaniem dramy, instruktor edukacji pozaformalnej. Założyciel i prezes Fundacji Czwarty Wymiar specjalizującej się w przedsięwzięciach kulturalno-społecznych. Stały współpracownik licznych organizacji i instytucji przy produkcji filmów, wystaw i sesji zdjęciowych.

Wystawa fotograficzna – „Nie daj się zapomnieć”. Czy śmierć jest zanegowaniem życia? A może na odwrót: to życie stanowi zaprzeczenie śmierci? To trudne pytanie, gdy śmierć jest tak blisko, jak dziś, gdy puka do naszych drzwi, będąc jednocześnie tak odległa, skryta za parawanem statystyk, w jałowych kryptach szpitalnych sal. Bez wątpienia jednak nie sposób myśleć jednego bez drugiego: ani śmierci bez jej tła w życiu, ani życia bez widma jego kresu.
W historii ludzkości człowiek wypracował rozmaite sposoby mierzenia się z tym problemem. Obrzęd i rytuał, które towarzyszą wspomnieniu tych, którzy odeszli zawsze zwraca nas ku przeszłości. W tym kontekście, w XVII wieku pojawiła się artystyczna forma polskiego, szlacheckiego portretu trumiennego. Lecz zadaniem sztuki nie jest wyłącznie przywoływanie przeszłości, wszak ma ona moc uobecniania tego wszystkiego, czego nie widzimy wokół nas tu, i teraz. Czymś takim jest wykraczająca poza naszą skończoność przyszłość. Pomyśl kto, i jak cię wspomni, zastanów się, ile jeszcze rzeczy, ilu ludzi wciąż czeka na Twój gest. To za życia tworzysz swój obraz w wieczności. Nie daj się zapomnieć.

Komentarze są wyłączone.