12. Weronika Wrzosek

Weronika Wrzosek (Ceranów)
Absolwentka ASP imienia Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa (dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Piotra Stachlewskiego i Pracowni Plakatu dr. hab. Łukasza Chmielewskiego) oraz Wydziale Sztuk Wizualnych (dyplom w Pracowni Fotografii prof. Grzegorza Przyborka i Pracowni Intermediów prof. Wiesława Karolaka), jak również absolwentka Architektury ubioru Politechniki Łódzkiej (dyplom pod kierunkiem dr Aleksandry Wereszki.)
Prace prezentowane przez Galerię Sztuki Wozownia, Galerię ZPAP Toruń, Miejską Galerię Sztuki w Łodzi, Art Inkubator, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Laureatka Wyróżnienia Jury i Wyróżnienia Galerii „Rondo” w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego (2018), Wyróżnienia Marszałka woj. Zachodniopomorskiego na Festiwalu FAMA (2020), trzecie miejsca w konkursie na projektu ubioru obsługi na Expo Dubaj (2021) oraz pierwsze miejsca konkursu INSPIRACJE Fundacji Paleta w Warszawie (2021.) Twórczość w zakresie malarstwa, tkaniny i ubioru, instalacji artystycznej.

Projekt „Baldachim niepokoju” to obiekt, którego wewnętrzna strona jest wypełniona zapiskami autorki związanymi z jej codziennymi niepokojami, lękami, utopijnymi wizjami przyszłości, przemyśleniami, szczególnie z czasu izolacji. Ciągłe zmiany planów, deadlinów,
przekładanie spraw wymagających załatwienia, ostatecznie wywołały natłok obowiązków, stres i panikę. Od tego wszystkiego, co w myślach i odczuciach autorki „wisi jej nad głową” (tak jak baldachim nad łóżkiem, w którym spędziła większość czasu w okresie pandemii)
chciałaby się uwolnić.
Obiekt zakłada możliwość interakcji z widzem, pozwalając na to, aby przechodzące osoby również mogły napisać na podwieszonym materiale o swoich niepokojach. Pożądana przestrzeń dla obiektu to miejsce, do którego ludzie mogą przyjść na chwilę, ale nie muszą
długo w nim zostawać. Mogą odejść, kiedy chcą i zostawić niepokoje za sobą np. miejsce obok, którego tylko przechodzą podążając do innego celu.
Pod względem historii wzornictwa baldachim nawiązuje do czasów, w których był budowany Zamek Radziwiłłów. Były wtedy popularne we wnętrzach mieszkalnych łóżka lit à la polonaise, których nieodłącznym elementem był baldachim. Jest to jedna z najbardziej znanych na świecie odmian łóżka z baldachimem.

Komentarze są wyłączone.