Karolina Jarosławska – “Obrazy wody” – malarstwo – 12 listopada 2021

Karolina Jarosławska

Malarka urodzona w Białymstoku. W 2001 r. ukończyła Uniwersytet Gdański, w 2007 r. Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Głównym tematem jej prac jest natura. Artystka bierze udział w wystawach w kraju i za granicą, organizuje oraz bierze udział w licznych wydarzeniach artystycznych. Współorganizatorka Stowarzyszenia Twórców Hokuspokus oraz Galerii 81 Stopni w Warszawie. Poza działalnością twórczą zajmuje się edukacją kulturalną.

“Tematem przewodnim prac są „obrazy wody”. Głównym celem moich obrazów jest zbadanie natury wody poprzez namalowanie cyklu prac malarskich pokazujących „wodę” jako kadr wycięty z krajobrazu, fragment, element. To zatrzymana chwila pokazująca układ fal, światła, ruch wody, to refleksja nad zmiennością, jaka zachodzi w naturze, subiektywne spojrzenie, osobista interpretacja widoku wody. Wykonanie pracy z wykorzystaniem farb olejnych pozwala wzmocnić temat, przedstawić charakter „wody”.

„Woda” obrazuje odrodzenie ciała i ducha, zmartwychwstanie, płodność, oczyszczenie, a z drugiej strony niszczenie, erozję. Temat wody głęboko jest zakorzeniony w naszej świadomości. Był i jest eksplorowany, opisywany. Interesująca wydawała się więc możliwość pochylenia się nad zagadnieniem wody i poszukania innego spojrzenia, podjęcia próby pokazania malarskiej interpretacji „wody”.

Podstawowym celem artystycznych poszukiwań było stworzenie malarskiej interpretacji istotnej części natury, jaką jest „woda”, uchwycenie jej nienamacalności. „Obrazy wody” to prace, na których nie pojawiają się przedmioty przedstawione. Prosta forma, brak figuratywności ma oddać jej charakter, jej zmienność, nieuchwytność. Temat „wody” został ukazany w ograniczonej kolorystyce zredukowanej do czerni i bieli. Użycie koloru białego i czarnego ma pogłębić abstrakcyjny charakter podejmowanego zagadnienia. Biel i czerń zawiera w sobie z symbolicznego punktu widzenia wszystko i nic. Ma w sobie wiele kulturowych znaczeń. Symbolika barwy czarnej i białej spaja się z metaforą wody. Fizyczność tych dwóch kolorów łączy się również z jej właściwościami fizykalnymi.

Celem działania było malarskie ukazanie wybranych kadrów „obrazów wody” z abstrakcyjnym ujęciem tematu. Uzyskane obrazy tworzą kompozycję uchwyconych fragmentów „wody”.

„Woda” to temat mojego malarstwa, do poświęcenia się któremu dojrzewałam latami, podejmując w między czasie wiele wątków oscylujących wokół wybranych elementów natury, np. drzew. Jednakże motywy akwatyczne symultanicznie tkwiły we mnie jako wspomnienia, emocje, wrażenia – pociągały mnie w jakiś irracjonalny sposób. Patrząc na wodę, często ulegałam zadumie, odrywałam się od rzeczywistości, kontemplowałam. Ta nieuchwytność światła odbitego w tafli wody, jej ruch, niematerialność, a także nieme nakłanianie mojego umysłu do biernego zagłębiania się w rzeczywistość, były dla mnie zagadką, a jednocześnie stawały się malarskim wyzwaniem, z którym coraz bardziej pragnęłam się zmierzyć. Jednocześnie uświadomiłam sobie, że motywy związane z wodą są wszechobecne w światowej kulturze, sposobie rozumienia świata, postrzeganiu natury, penetracji sfery duchowej i symbolice. Niemal wszędzie na naszej błękitnej planecie są kojarzone jako budzące w istocie ludzkiej ożywczą nadzieję, niczym światełka w tunelu. Woda jest fundamentem fizycznego bytu, jest wyzwaniem, naszym być albo nie być. Pojęcie wody kryje w sobie cały szereg mniej lub bardziej dosłownych znaczeń, metafor, wyobrażeń, zagadnień.”

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.