Piotr Perczyński – “Fotografia inaczej tworzona” – Guma dwuchromianowa – Wernisaż 4 marca 2023 r. (sobota), godzina 17.00

PIOTR STEFAN PERCZYŃSKI

Urodził się w Białej Podlaskiej w roku 1950. Jest absolwentem I Liceum im. JI Kraszewskiego. Wykształcenie plastyczne oraz studia filozoficzno-teologiczne na KUL.

W latach 1985-1995 związany z Gorzowskim Towarzystwem Fotograficznym. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Od roku 1995 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Uprawia fotografię klasyczną czarno-białą i barwną ,fotografię otworkową oraz techniki historyczne– gumę i pigment. Powstały cykle fotograficzne :

„Moja fotografia”

„Fotografia w technice gumy”

„Pejzaż Lubelski”

„Lublin na koniec wieku”

„Autografy”

„Plac apelowy – obraz z pamięci”

„Dwie Drogi- dwa Znaki”

Prace były prezentowane na ponad dwudziestu wystawach indywidualnych oraz kilku zbiorowych. Obok fotografii uprawiam również malarstwo.

“FOTOGRAFIA INACZEJ TWORZONA” – Guma dwuchromianowa jest techniką fotograficzną pozytywową opracowaną w drugiej połowie XIX wieku. Polega na wykorzystaniu garbujących właściwości dwuchromianu potasu w połączeniu w tym przypadku z naturalną gumą arabską. Podczas naświetlania zabarwiona pigmentem guma arabska staje się nierozpuszczalna w wodzie.

Technika ta pozwala twórcy na indywidualną kreację obrazu fotograficznego, w skrajnych przypadkach upodabniając fotografię do malarstwa czy grafiki.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.