6. Linda Lemon / Dorota Kozłowska

Linda Lemon / Dorota Kozłowska (Sopot/Gdańsk)

Linda Lemon – Jestem absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Moją twórczość charakteryzują techniki z pogranicza różnych mediów. Lubuję się w starannie dobranych kontekstach i metaforach oraz precyzyjnym rękodziele. Częstym punktem wyjścia w moich aktywnościach jest zachwyt nad fenomenem życia na Ziemi. Posługując się językiem sztuki mówię o hydrosferze, koncepcji odpadu oraz wpływie roślin na holistycznie pojmowanego człowieka. Swoje prace celowo nasycam pozytywnymi emocjami, nawet jeśli opowiadają o trudnych do rozwiązania problemach antropocentrycznego świata.

Dorota Kozłowska – Jestem studentką piątego roku rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uwielbiam eksperymentować z nieoczywistymi, często freegańskimi materiałami, odkrywać ich animalistyczną motorykę przeszłości, fantazjować na temat nowego sposobu użycia materii i wcielać te najlogiczniejsze projekty w życie. Jednocześnie poświęcam znaczną uwagę samemu procesowi działania i wydarzeniom towarzyszącym, co skłania mnie od paru lat do rozwijania swojego performatywnego warsztatu.

„Jesteśmy dziećmi kom-postu” – działanie performatywne stawiające pytanie o stan gleby i wyrastającego z niej życia wobec postępujących szkód środowiskowych wywołanych działalnością człowieka. Odwołując się do filozoficznej koncepcji kompostu proponowanej przez biolożkę Donne Haraway w książce Staying with the Trouble. Making Kin in Chthulucene. Chcemy wykonać rzeczywistych rozmiarów rzeźbę z kompostu. Celem działania jest oswajanie społeczeństwa mieszkającego w mieście z organiczną materią, pochodzącą z ich domowych odpadów. Istotnym dla nas dyskursem w temacie kompostu jest lęk, który zaobserwowałyśmy u wielu osób. Jest to zakorzeniony w kulturze lęk przed tym co naturalne oraz przeświadczenie o tym, że kompost jest brudny i śmierdzi.

Komentarze są wyłączone.