Ksenia Makała

Ksenia Makała – Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Łączy działalność artystyczną z projektową, realizując projekty z zakresu: architektury, projektowania wnętrz, scenografii oraz działań interdyscyplinarnych. Interesuje ją przestrzeń i relacje w niej zachodzące, a także oddziaływanie miejskich aglomeracji na jednostkę i jej dobrostan. Uczestniczka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, oraz autorka zwycięskiej realizacji na Obiekt Sztuki w Ogrodach Polsko – Niemieckich w Warszawie.

Instalacja „mörk. Park Ciemnego Nieba” Zanieczyszczenie świetlne jest jednym z najbardziej powszechnych i poważnych form zanieczyszczenia środowiska naturalnego na naszej planecie. Nadmiar sztucznych źródeł światła nocnego, negatywnie wpływa na zdrowie człowieka, a także roślin i zwierząt. U roślin, oświetlenie aktywuje kwitnienie, a u zwierząt przystosowanych do życia w ciemności, pomaga orientować się w przestrzeni. Nadmiar oświetlenia utrudnia również obserwację nocnego nieba. Problem zanieczyszczenia świetlnego jest jednak rzadko podejmowany w publicznych dyskusjach lub projektach artystycznych. Nie są też podejmowane wystarczające działania, aby mu zapobiegać i niwelować. Głównym tematem instalacji mörk. Park Ciemnego Niebajest ciemność. Przestrzeń, której tak rzadko doświadczamy, w której rzadko się znajdujemy w dzisiejszym świecie. Jest niezwykłym zjawiskiem, dzięki któremu zmysł wzroku nie staje się głównym nośnikiem informacji, a zostają pobudzone pozostałe zmysły. W prawdziwej ciemności widzimy również prawdziwie oświetlone przez gwiazdy niebo. Lokalizacja poszczególnych gwiazd staje się prostsza, bo niestłumiona zewnętrznym światłem. W projekcie, w każdym z trzech modułów został przedstawiony kawałek nieba – zmapowany z ogólnodostępnej mapy nieba, zlokalizowanej nad Parkiem Sztuki. Ten symboliczny zabieg, skłania odbiorcę do spojrzenia w górę, wejścia w „ciemność”, która jest równie ważnym elementem otaczającej nas architektury jak światło.

Opis techniczny projektu: Projekt składa się z trzech modułów, różnej wielkości (zaznaczona na konkursowej planszy), zawieszonych w przestrzeni pomiędzy drzewami (lub na stelażu o odpowiedniej wysokości). Dla każdego z modułów zostanie przygotowany drewniany stelaż, na którym zostanie rozpięta czarna, matowa tkanina zaciemniająca (od wewnętrznej i zewnętrznej strony, aby „schować” stelaż). Górne ścianki każdego z modułów zostaną wykonane z lekkiej sklejki w kolorze czarnym. Zostanie na nich zmapowana mapa nieba Parku Radziwiłowskiego, poprzez mechaniczne wycięcie w odpowiednich miejscach małych otworów (w miejscach gdzie pojawiają się gwiazdy i konstelacje) Poprzez otwory, do wnętrza modułów przebijają się smugi światła słonecznego.

Komentarze są wyłączone.