Park Sztuki – 8,9,10.06.2018 r.

Od kilku lat w czerwcu park Radziwiłłowski zamienia się w plenerową galerię sztuki. Podobnie będzie od 8 do 10 czerwca w tym roku.

Zazwyczaj dzieło sztuki powstaje w zaciszu pracowni a następnie jest przenoszone przez artystę do galerii i tam prezentowane. Są jednak artyści, którzy uważają, że jest to sytuacja nienaturalna, sztuczna i próbują realizować swoje dzieła bezpośrednio w miejscu, gdzie będą eksponowane. Mało tego, inspiracją do powstania rzeźby/instalacji/obiektu/akcji jest zastane miejsce, jego historia, zastana sytuacja przestrzenna. Ono determinuje działanie artysty. Dzieło jest w ten sposób nierozerwalnie związane z tym miejscem. Przeniesione w inny czas i przestrzeń traci swoją tożsamość lub zmienia swój sens.

Obecny zabytkowy Park Radziwiłłowski w Białej Podlaskiej to teren dawnego Zamku Radziwiłłów, położony blisko centrum miasta. Do dzisiaj przetrwały niektóre budynki, wały ziemne, resztki wyschniętych fos. W ostatnich latach Park został poddany pracom rewitalizacyjnym i stał się atrakcyjnym miejscem wypoczynku mieszkańców.

Po raz pierwszy do tego miejsca zaprosiliśmy artystów w 1995 r., spotkania kontynuowaliśmy w latach: 1998, 2004, 2007, 2014, 2015, 2016, 2017. Wydarzenie na trwałe już wpisało się w krajobraz kulturalny miasta. W tym roku swoje projekty nadesłało 25 artystów z których wybraliśmy 16.

Komentarze są wyłączone.