Wydarzenie “Park Sztuki – działania artystyczne w przestrzeni” odbyło się w dniach 14 – 16 czerwca 2024 r., zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Pana Michała Litwiniuka. Po raz 15. Park Radziwiłłowski w Białej Podlaskiej stał się plenerową galerią sztuki. Impreza na stałe wpisała się w krajobraz naszego miasta oraz przestrzeni parkowej. Podczas Parku Sztuki zobaczyliśmy instalacje, obiekty, performances oraz wystawę retrospektywną, ukazującą historię tego wydarzenia.
Do naszego miasta przyjechali artyści z całej Polski, których projekty zostały wybrane w drodze konkursu. W Jury zasiadali: prof. hab. Marian Stępak, Łukasz Głowacki, Mieczysław Skalimowski, Marek Jędrych, Renata Sobczak, Wiesława Kalicka oraz Patryk Pykacz. Do tegorocznej edycji Parku Sztuki wybrano prace 9 artystów. Poza konkursem przyjęto pracę Pauliny Francuz ze względu na wysokie walory artystyczne.
Uroczystego otwarcia Parku Sztuki 14 czerwca, w piątek o godz. 18.00 dokonali: Michał Litwiniuk Prezydent Miasta Biała Podlaska, Stanisław Romanowski Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM Biała Podlaska, Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik prasowy UM Biała Podlaska, Beata Demianiuk kierownik Referatu Kultury i Sportu UM Biała Podlaska, Zbigniew Kapela dyrektor Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej, Renata Sobczak kierownik Galerii Podlaskiej.
Partnerem naszego wydarzenia był Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej, który na wernisażu reprezentowały: Ewa Kimicka wicedyrektor szkoły, Marta Bąkowska, nauczyciel, pedagog oraz opiekun artystyczny grupy młodzieży, która wzięła udział w Parku Sztuki.Tuż po uroczystym otwarciu i przedstawieniu wszystkich gości, w tym Artystów, odbyło się oprowadzanie po wszystkich obiektach. Następnie – performance młodzieży z Koła Plastycznego Kreska z BCK oraz pokaz performances konkursowych: Tomasza Sudoła i Kacpra Nurzyńskiego.
Poza konkursem swoje performances zaprezentowali: Łukasz Głowacki, Marian Stępak i Patryk Pykacz. Również poza konkursem można było obejrzeć instalacje Fotoklubu Podlaskiego oraz młodzieży z KP ,,Kreska”, obie reprezentujące BCK i nasze miasto.
16 czerwca godz. 13.00 w niedzielę, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Park Sztuki i wręczenie nagrody Prezydenta Miasta Biała Podlaska, którą otrzymał Kacper Nurzyński za performance „Martwa natura wobec śmierci”. Jury doceniło aspekt przewartościowania tematu śmierci oraz młodzieńczą dezywolturę Artysty. Uroczystego wręczenia nagrody dokonali: Beata Demianiuk kierownik Referatu Kultury UM Biała Podlaska, Zbigniew Kapela dyrektor Bialskiego Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego, prof. Marian Stępak – przewodniczący Jury, Łukasz Głowacki – członek Jury oraz Renata Sobczak kierownik Galerii Podlaskiej.
Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji programu Parku Sztuki były warsztaty „Instalacja, obiekt, performance”, adresowane do młodzieży z Koła Plastycznego Kreska z BCK oraz z ZSZ nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej, które odbyły się 16 czerwca 2024 r. w Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Poprowadzili je prof. hab. Marian Stępak oraz Łukasz Głowacki. Efektem warsztatów był performance ,,Pozory” (KP ,,Kreska” BCK) oraz instalacja ,,Tropicana park” (ZSZ nr 2).
Sponsorem wydarzenia „Park Sztuki-działania artystyczne w Parku Radziwłłowskim” była firma ETMUS, której składamy serdeczne podziękowanie za wsparcie finansowe.
Ogrody sztuki
W tym roku odbywa się 60. Biennale di Venezia, jeden z bardzo ważnych przeglądów sztuki światowej. Warto przy tej okazji przypomnieć, iż nasz kraj reprezentują artyści z Ukrainy realizacją pt. “Powtarzajcie za mną”. Jest to opowieść o wojnie widziana inaczej niż do tego jesteśmy przyzwyczajeni, w doskonały sposób wpisująca się w hasło przewodnie Biennale Stranieri Ovunque. / Obcokrajowcy są wszędzie. Do tego, artyści oddając głos uchodźcom, opowiedzieli o przerażeniu ludzi, przeciwko którym wypowiedziano wojnę. Generalnie, na obecnej edycji Biennale pokazano dużo ciekawego malarstwa, co w dopełnieniu przez sztukę obiektu, instalacji, fotografii, realizacji wideo i performance daje bardzo duże spektrum możliwości artystów, którzy wybrani zostali przez kuratora generalnego i pokazani zostali w pawilonach narodowych. W Wencji są też piękne Ogrody Królewskie, o których nie wszyscy wiedzą, stworzone na rozkaz Napoleona na początku XIX wieku.
To, co łączy Białę Podlaską z Wenecją, to nie tylko sztuka, ale i piękne ogrody, malownicze miejsca, również dzięki ścieżkom pokrytym pergolami roślin. Z kolei to, co odróżnia Białą Podlaską od Wenecji to fakt, że w mieście gondoli w gąszczu straganów i natłoku turystów trudno odnaleźć ogrody, nie tylko te królewskie, ale i miejsca z naturalną zielenią, ukryte za bramami. Natomiast w mieście nad Krzną ogrody są oczywistą wizytówką. W tym klejnocie, jakim jest Park Radziwiłłowski, odbywają się artystyczne wydarzenia, mające swoją, kształtowaną od lat, renomę. Stąd też moje porównanie Białej Podlaskiej do Wenecji.
Park Sztuki można bez żadnych obaw porównać do artystycznych wydarzeń z Wenecji. Naturalnie, zachowując proporcje, bo chociaż prezentowane dzieła są na podobnym poziomie, to budżety nieproporcjonalne. Sztuka przez ostatnie dziesięciolecia tak bardzo się zmieniła, iż coraz mniej można ją identyfikować z tradycyjnym jej pojmowaniem. Artysta współczesny to często przedsiębiorca, a nie ktoś schowany w zaciszu pracowni czekając na natchnienie. Trendy sztuki, wyraźnie widoczne na Biennale di Venezia, wyraźnie dają się zauważyć na wielu innych wystawach, także w naszym kraju. Oglądając wystawę w weneckim Arsenale pokusiłem się o stwierdzenie, iż kurator generalny wystawy musiał być w Łodzi i zafascynować się Międzynarodowym Triennale Tkaniny, bo dało się zauważyć tak duże podobieństwa. Widać to także na Parku Sztuki w Białej Podlaskiej, co świadczy nie tylko o jakości powstających tu dzieł, ale i globalizacji sztuki. Wzajemnie się podpatrujemy, ulegamy nowym zjawiskom, które wyraźnie widoczne są nie tylko w malarstwie, ale i sztuce obiektu, instalacji, performance. Widać to zarówno z dużej metropolii, jak i mniejszych ośrodków na świecie.
Polski Pawilon w Wenecji został oddany Ukraińcom, by opowiedzieli nie tylko o wojnie, ale dali kolejne świadectwo o naszej postawie bezinteresownej pomocy ludziom szukającym nowego miejsca na ziemi. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o strachu i o śmierci. Także opowieścią o śmierci była realizacja Kacpra Nurzyńskiego, wyróżniona Główną Nagrodą na tegorocznym Parku Sztuki w Białej Podlaskiej. To świadczy o wielkich możliwościach sztuki współczesnej i wartości powstających dzieł w mieście nad Krzną.
Marian Stępak, Venezia / Vicenza, 28.06 – 6.07.2024
Realizacje podczas Parku Sztuki:
1. Edyta Rola – Marcinowska (Kunice), instalacja pt: „Skrzydła”
2. Kolektyw IN-SIDE: Dominika Siergiej, Aleksandra Kucewicz – Wasilewska, Katarzyna Łukaszewicz, Beata Bugaj – Tomaszewska (Warszawa/Bydgoszcz/Łódź), instalacja “Zapiski w drzazgach”
3. Małgorzata Wróbel – Kruczenkow (Białystok), instalacja “Ślady istnienia”
4. Andrzej Męczyński (Międzyrzec Podlaski), obiekt “Gąsienica”
5. Sebastian Skowroński (Łódź), działanie artystyczne “Do materialnej kreacji niezbędny jest Twórca”.
6. Paweł Cajgner (Biała Podlaska), obiekt “UryNOW!”
7. Kacper Nurzyński (Klembów), performance “Martwa natura w obliczu śmierci”
8. Tomasz Sudoł (Świnoujście), performance “Tyle mi wystarczy”
9. Kaja Gromadzka (Biała Podlaska), instalacja “Obiekt latający nad groblą”.
10. Paulina Francuz (Wrocław), instalacja “Mam smaka na …”
11. Fotoklub Podlaski (Biała Podlaska), instalacja “Drzewo”
12. Patryk Pykacz (Biała Podlaska), instalacja, performance “Painting Medium”
13. Marian Stępak (Toruń), performance “Trzy kolory”
14. Łukasz Głowacki (Nałęczów), performance “Sztuka zorientowana”
15. Hanna Jańczuk z Koła Plastycznego “Kreska” z BCK (Biała Podlaska) oraz inni uczestnicy grupy – performance “Pozory”
16. Koło Plastyczne “Kreska” z BCK (Biała Podlaska) instalacja “Nić relacji”
17. Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej instalacja “TROPICANA PARK”
18. Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Białej Podlaskiej instalacja “Drzewo 2 – perełki z Brzeskiej”